Φορολογία εισοδήματος

νέα ερώτηση

Ιατρικές δαπάνες ασφαλιστική εταιρεία βεβαίωση

Kαλή σας μέρα και σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας! Ήθελα να ρωτήσω σε ποιο κουτάκι του Ε1 μπορώ να δηλώσω το ποσό ιατρικής δαπάνης που δεν καλύπτεται από ιδιωτική ασφαλιστική εταιρεία. Η βεβαίωση που εκδίδει η ασφαλιστική αναφέρει το συνολικό μη καλυπτόμενο ποσό χωρίς να το κατανέμει ανά απόδειξη/ιατρό. Συνεπώς πώς θα το καταχωρήσω ως συνολικό ποσό αφού από φέτος η εφαρμογή για ιατρικές δαπάνες δέχεται ποσό ανά ΑΦΜ και συνολικό ποσό μόνο για φαρμακευτική δαπάνη? Θα καταχωρήσω το συνολικό ποσό βάζοντας το ΑΦΜ της ιδιωτικής ασφαλιστικής εταιρείας ή θα καταχωρήσω το συνολικό ποσό ως φαρμακευτική δαπάνη? Και πάλι σας ευχαριστώ

  • 6 Απαντήσεις

Καλησπέρα,

Μόνο αν σας χορηγηθεί αναλυτική βεβαίωση για τα ποσά που δεν καλύπτονται από την εταιρία κατά δαπάνη κάθε ιατρού ή φορέα και φαρμάκων, ώστε να χρησιμοποιήσετε αντίστοιχα τα πεδία που προβλέπονται. Διαφορετικά, λειτουργείτε παράτυπα.
Δε γνωρίζω αν έχετε ελέγξει την περίπτωση το σύνολο αυτών των δαπανών να μην υπερβαίνει το 5% του φορολογητέου εισοδήματός σας (πραγματικού ή τεκμαρτού), οπότε η καταχώρηση αυτών των δαπανών δεν θα είχε κάποια επιρροή στο φορολογικό σας αποτέλεσμα.

Καλησπέρα σας,

δηλ αν η ασφαλιστική σε μια αίτηση αποζημίωσης έχει αποζημιώσει κατά ένα μέρος τη δαπάνη που της έχει υποβληθεί (επίσκεψη σε ιατρό ή κλινική), στη δήλωση εμεις θα χρησιμοποιήσουμε το ΑΦΜ πχ του ιατρού ή της κλινικής και θα προσμετρήσουμε σαν ποσό το υπόλοιπο (αρχικό ποσό μείον την αποζημίωση από την ασφαλιστική); 

Ευχαριστώ

Kαλησπέρα,

Κατά την άποψή μου αυτό θα πρέπει να γίνει δεδομένου ότι εξετάζεται αυστηρά από τις ισχύουσες διατάξεις του ΚΦΕ (από τη στιγμή που επιχειρείται μείωση του φόρου σας). Δηλαδή δαπάνες αποκλειστικά ιατρικής και νοσοκομειακής περίθαλψης σε γιατρούς ή φορείς με τον ΑΦΜ της κάθε μία.
Αν αυτό προϋποθέτει αναλυτική κατάσταση από την ασφαλιστική εταιρία και στη συνέχεια ποσοστιαίο επιμερισμό κατά δαπάνη (τμήμα καλυμμένο και ακάλυπτο) ή ποσοτική κατανομή, δηλαδή επίπονο έργο, δεν αναιρεί την υποχρέωση του φορολογούμενου να δηλώσει αυστηρά το ακριβές ποσό της δαπάνης στην οποία υποβλήθηκε και τον ΑΦΜ του εκδότη του παραστατικού (γιατρού ή φορέα).

Ευχαριστώ για την απάντηση σας.

Απλά έτσι όμως από τη διασταύρωση στοιχείων δεν θα υπάρχει μια αναντιστοιχία δηλ. ο γιατρός θα έχει κόψει μια απόδειξη 50 ευρώ, η ασφαλιστική θα έχει καλύψει ας πούμε τα 40 ευρώ (που δεν θα φαίνεται άμεσα) και ο πελάτης θα έχει δηλώσει τα 50-40=10 ευρώ;

Καλημέρα,

Δε διαφωνώ με τον προβληματισμό σας, πλην όμως αυτό ας το επιλύσει η ΓΓΔΕ. Θεωρείτε ότι θα είχατε κάποιο ελαφρυντικό, σε ενδεχόμενο έλεγχο, αν προβάλλατε τον ισχυρισμό σας ότι για να μην υπάρχει η αναντιστοιχία αυτή, κάνατε χρήση του 100% της κάθε δαπάνης (μη αληθές στην πραγματικότητα) και "μοιραίως" τύχατε μεγαλύτερης μείωσης του φόρου σας; 

Εσείς οφείλετε να πράξετε σύμφωνα με την §3α του άρθρου 9 του Ν.2238/1994:
"...α) Των εξόδων ιατρικής και νοσοκομειακής περίθαλψης του φορολογουμένου και των λοιπών προσώπων που τον βαρύνουν κατά το μέρος που δεν καλύπτονται από ασφαλιστικά ταμεία ή/και ασφαλιστικές εταιρείες και υπερβαίνουν............"

Ο προβληματισμός μου ήταν ως προς το ΑΦΜ που θα πρέπει δηλωθεί στον πίνακα, δηλ αν θα είναι πχ του γιατρού / κλινικής ή της ασφαλιστικής εταιρίας; Προφανώς στο ποσό έχετε δίκαιο και είναι ξεκάθαρο ότι θα είναι αυτό που δεν αποζημιώθηκε.

"Στον ίδιο πίνακα για κάθε δαπάνη καταχωρίζεται ο ΑΦΜ του ιατρού ή του ασφαλιστικού φορέα". Με το ΑΦΜ του ασφαλιστικού φορέα τι εννοούμε; Εννοεί ότι αν υπάρχει βεβαίωση από ασφαλιστική εταιρία θα βάλω το ΑΦΜ της ασφαλιστικής;

Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την άμεση και τεκμηριωμένη απάντηση σας.

Προσθέστε τη δική σας απάντηση