Φορολογία εισοδήματος

νέα ερώτηση

Αντικειμενική δαπάνη αυτοκινήτου

γίνεται η αντικειμενική δαπάνη αυτοκινήτου ή μηχανής, να είναι μεγαλύτερη από το ποσό της αγοράς?
ευχαριστώ και πάλι!

  • 4 Απαντήσεις

Δεν προβλέπεται ο υπολογισμός αντικειμενικής δαπάνης προκειμένου για μοτοσυκλέτα (άρθρο 16 ν. 2238/1994).
   Είναι πιθανή η περίπτωση πχ ΕΙΧ αυτοκινήτου με κυβισμό 998 cc και έτος πρώτης κυκλοφορίας το 1998, στο οποίο αντιστοιχεί τεκμήριο 2000,00 ευρώ, ενώ η τιμή αγοράς του είναι 800,00 ευρώ.

Όμως (χρήσεις 1999-2002) στο Ε1 το ζήταγε!
Κακώς εγώ το έβαζα; (ήταν και σχεδόν ένα εκατομμύριο δρχ. 830.000)ακόμη και με την παλαιότητα!

Η απάντηση του κ. Δούσκα αφορούσε τη τρέχουσα χρήση. Για τις χρήσεις που σημειώνετε θα πρέπει να ανατρέξετε στις τότε ισχύουσες διατάξεις. Μπορείτε να το κάνετε μέσω της εφαρμογής μας εδώ.

Σας ευχαριστώ πολύ!
Θέλω να επικαλεστώ την περίπτωση (δ νομίζω) όπου ξεκάθαρα οι οδηγίες λένε πως το τεκμήριο είναι μαχητό από φορολογούμενο που ζεί με τους γονείς του οι οποίοι συμβάλουν στα έξοδα της οικίας. Στη ΔΟΥ όμως μου λένε να το ξεχάσω! Γιατί; Αφού το λέει ξεκάθαρα, χωρίς εξαιρέσεις!
Να το προσπαθήσω ή είναι στην "εξελεγκτική" εξουσία του κάθε εφόρου;
Τί λέτε; Επειδή το θεωρώ τελείως άδικο να κάνει κάποιος αιματηρές οικονομίες και η εφορία (και όχι ο νόμος, απ'ότι καταλαβαίνω) να μην του αναγνωρίζει αυτό το δικαίωμα...

Προσθέστε τη δική σας απάντηση