Φορολογία εισοδήματος

νέα ερώτηση

ΑΦΜ ανηλικου

Οταν εκδωσει ενας ανηλικος ΑΦΜ(Χρειαζεται για διπλωμα μηχανης) πρεπει μετα απο αυτο να κανει φορολογικη δηλωση?
Εφοσον ενας ανηλικος δεν δουλευει ακομη και πηγαινει σχολειο λογικα δεν συμβαινει αυτο.Υπαρχει καποιος φορος η νεο μετρο που οριζει η νομοθεσια καποιο ποσο που πρεπει να πληρωνεται εφοσον ενας ανηλικος ανοιξει ΑΦΜ?

  • 1 Απάντηση

Οι περιπτώσεις υποχρέωσης υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος ορίζονται στο άρθρο 61 § 1 του ν. 2238/1994
   Στις περιπτώσεις αυτές δε συμπεριλαμβάνεται αυτή που περιγράφετε στο ερώτημα σας και κατά συνέπεια ο ανήλικος στον οποίο αποδόθηκε ΑΦΜ δεν υποχρεούται σε υποβολή φορολογικλης δήλωσης μόνο εξ' αυτού του λόγου, ούτε είναι υπόχρεος καταβολής χρηματικού ποσού.

Προσθέστε τη δική σας απάντηση