ΕΛΠ (Ελληνικά Λογιστικά Πρότυπα)

νέα ερώτηση

βιβλιο εισερχομενων και βιβλιο μεταχειρισμενων

μηχανουργειο και αντιπροσωπεια γεωργικων μηχανηματων που εχει βιβλιο εισερχομενων
για τα μεταχειρισμενα τρακτερ που αγοραζει πρεπει να εχει βιβλιο μεταχειρισμενων η
μπορει να τα περναει στο εισερχομεων ?

  • 3 Απαντήσεις

Σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 10 § 5 περ. ι'  και περ. ιε' του πδ.186/1992, ο επιτηδευματίας που διατηρεί: " α) συνεργείο επισκευής και συντήρησης αυτικινήτων, μοτοσικλετών, μοτοποδηλάτων, γεωργικών και λοιπών αυτοκινούμενων μηχανημάτων τηρεί βιβλίο εισερχομένων.....β) ο επιτηδευματίας που διατηρεί επιχείρηση πώλησης μεταχειρισμένωναυτοκινήτων, μοτοσικλετών, μοτοποδηλάτων, τροχόσπιτων, σκαφών αναψυχής, γεωργικών και λοιπών αυτοκινούμενων μηχανημάτων, για λογαριασμό του ή για λογαριασμό τρίτου, τηρεί βιβλίο μεταχειρισμένων αγαθών.....".
   Από τα ανωτέρω προκύπτει η υποχρέωση τήρησης του κάθε βιβλίου χωριστά, καθότι δεν παρέχεται από τις διατάξεις της παραγράφου 5 του άρθρου 10 του πδ.186/1992 η δυνατότητα τήρησης ενός βιβλίου και για τις δύο περιπτώσεις.

δηλαδη αν αγοραζει ενα τρακτερ με τιμ.δα. απο αλλο επιτηδευματια πρεπει να το καταχωρει στο βιβλιο μεταχειρισμενων μεχρι
την πωληση του ?

δηλαδη αν αγοραζει ενα τρακτερ με τιμ.δα. απο αλλο επιτηδευματια πρεπει να το καταχωρει στο βιβλιο μεταχειρισμενων μεχρι
την πωληση του ?

Προσθέστε τη δική σας απάντηση