φπα δαπανών επαγγελματικου αυτοκινητου

καλησπέρα σας,
θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σε ατομική επιχείρηση η οποία έχει επαγγελματικό αυτοκίνητο   ( ΙΧ φορτηγό αυτοκίνητο, όχι δημοσίας,  μεταφοράς πραγμάτων-εργαλείων) εκπίπτει ο φπα των καυσίμων, διοδίων, επισκευής και συντήρησης? 


σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  • 1 Απάντηση

Ο ΦΠΑ όλων των δαπανών του φορτηγού αυτοκινήτου εκπίπτεται κανονικά.
Οι διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 30 του ΦΠΑ αναφέρονται στα επιβατικά ΙΧ αυτοκίνητα μέχρι 9 θέσεων για τα οποία δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ των δαπανών τους.

Προσθέστε τη δική σας απάντηση