Ηλικιακα,εισοδηματικα ορια για συλλογη αποδειξεων μεσω καρτας.

Ηθελα να ρωτησω εαν τελικα υπαρχουν ηλικιακα, εισοδηματικα κριτηρια για  μη υποχρεωτικη πληρωμη μεσω καρτων και ποια ειναι αυτα. Επισης εκ των προτερων εαν καποιος πληροι τα κριτηρια αυτα και εχει χρεωστικη καρτα μπορει να συλλεγει απλες αποδειξεις πληρωνοντας μετρητα και οχι με καρτα? Ευχαριστω

  • 2 Απαντήσεις

Καλησπέρα φίλε μου,

Εξαιρούνται από την υποχρέωση χρήσης ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής, σύμφωνα με την περ. β΄ της παρ. 3 του άρθρου 16 του Ν.4172/2013 , οι φορολογούμενοι εβδομήντα (70) ετών και άνω.
Εισοδηματικό κριτήριο δεν βλέπω. Απλά υπάρχει κλίμακα η οποία εφαρμόζεται προοδευτικά.

Πανος Γαβαλας 25/08/2017 22:50:56

Σε ευχαριστω πολυ. Να υποθεσω οτι ισχυει η διαταξη ανεξαρτητα απο την υπαρξη χρεωστικης καρτας?

Σωστά.

Προσθέστε τη δική σας απάντηση