ΕΛΠ (Ελληνικά Λογιστικά Πρότυπα)

νέα ερώτηση

Λογοθεραπευτης - ΦΤΜ

μπορειτε να μου πειτε αν τελικα οι λογοθεραπευτες απαλλασονται η οχι απο χρηση φτμ??? στη μια εφορια μου απαντουν ναι και στην αλλη οχι

  • 1 Απάντηση

Με πρόσφατο έγγραφο της Δ/νσης Φορολογίας Εισοδήματος του Υπ. Οικονομικών, καθίσταται σαφές ότι τα επαγγέλματα του «ομοιοπαθητικού» «εναλλακτικών θεραπειών», «ψυχοθεραπευτή» και «λογοθεραπευτή - λογοπαθολόγου - λογοπεδικού» που ασκούνται από άτομα που δεν έχουν την ιδιότητα του ελεύθερου επαγγελματία όπως π.χ. γιατρός ή ψυχολόγος, θεωρούνται ότι παρέχουν υπηρεσίες που προσιδιάζουν στην άσκηση παραϊατρικών επαγγελμάτων και εντάσσονται στα ελευθέρια επαγγέλματα της παρ.1 του άρθρου 48 του Κ.Φ.Ε..
Ως εκ τούτου, οι παραπάνω επαγγελματίες έχουν τη δυνατότητα μη χρησιμοποίησης φορολογικής ταμειακής μηχανής του Ν. 1809/1988, για την έκδοση αποδείξεων λιανικής.
Δείτε το σχετικό έγγραφο εδώ.

Προσθέστε τη δική σας απάντηση