ΕΛΠ (Ελληνικά Λογιστικά Πρότυπα)

νέα ερώτηση

Οριο εξοφλησης τιμολογιων σε τραπεζα για αγροτες

Για το 2012 τα τιμολογια αξιας πανω απο 3000 ευρω πρεπει να εξοφλουνται υποχρεωτικα μεσω τραπεζας η με επιταγη.για τις συναλλαγες με αγροτες ισχυει το οριο των 1000 ευρω?
ευχαριστω

  • 3 Απαντήσεις

Σύμφωνα με τα οριζόμενα στην ΠΟΛ 1091/14-6-2010 και στην παράγραφο 25β', αντικαταστάθηκε το τέταρτο εδάφιο της παραγράφου 2 του άρθρου 18 του ΚΒΣ και από 1.6.2010 για όλα τα αγοραζόμενα αγροτικά προιόντα συμπεριλαμβανομένων των κρεάτων καθώς και των ζώντων ζώων και των πτηνών, από πρόσωπα που τα παράγουν, η εξόφληση (μερική ή ολική) φορολογικών στοιχείων αξίας 1.000 ευρώ και άνω, γίνεται αποκλειστικά και μόνο με επιταγή του αγοραστή αυτών ή με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό του παραγωγού των υπόψη προιόντων.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΦΟΡΑ  ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΡΑΚΤΕΡ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ
ΣΕ ΑΓΡΟΤΕΣ ΙΣΧΥΕΙ  ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ 1000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΑΥΤΕΣ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Στην ΠΟΛ 1091/14-6-2010 στην παράγραφο 25α 2.4 ορίζεται ότι οι διατάξεις περί εξόφλησης φορολογικών στοιχείων για αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών από το λήπτη των στοιχείων αυτών για αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών συνολικής αξίας άνω των 3000 ευρώ (ανά στοιχείο), δεν έχουν εφαρμογή για τις συναλλαγές που πραγματοποιούν (ως λήπτες), όσοι απαλλάσσονται από την τήρηση φορολογικών βιβλίων (Δημόσιο, ΝΠΔΔ, αγρότες του ειδικού καθεστώτος οι οποίοι δεν έχουν ενταχθεί στην Β κατηγορία βιβλίων ΚΒΣ κλπ).
   Από τα ανωτέρω γίνεται αντιληπτό ότι στη δική σας περίπτωση, η υποχρέωση εξόφλησης των τιμολογίων για την πώληση τρακτέρ και ανταλλακτικών από επιτηδευματία προς αγρότη καταλαμβάνει το λήπτη των στοιχείων αυτών, δηλαδή τον αγρότη, εφόσον η αξία ανά στοιχείο υπερβαίνει τις 3000 ευρώ και με την προυπόθεση ότι ο αγρότης είναι υπόχρεος σε τήρηση βιβλίων τουλάχιστον Β κατηγορίας του ΚΒΣ.

Προσθέστε τη δική σας απάντηση