Εκσυγχρονίστε και αναβαθμίστε τη ψηφιακή υποδομή του λογιστικού σας γραφείου!

Μάθετε περισσότερα

Ο φορολογικός σας σύμβουλος! Αποκτήστε πρόσβαση στη γνώση από €8,33/ μήνα.

Μάθετε περισσότερα

Φορολογικές ερωτήσεις

Περισσότερα

Καλημέρα σας, στις 27/12/2018 έγινε σύμβαση ιδιωτικού δανείου από μητέρα σε γιο. Κατατέθηκε η σύμβαση στην αρμόδια ΔΟΥ και χρεώθηκε χαρτόσημο. Στη σύμβαση είχε αναγραφεί οτι το δάνειο είναι 5.500 άτοκο και οτι θα αποπληρωθεί τμηματικά στο δανειστή σε ευέλικτες δόσεις αναλόγως της οικονομικής του δυνατότητας και μέσα σε προθεσμία 10 ετών. Σήμερα έτος 2022 ο δανειολήπτης θέλει να αποπληρώσει εφαπαξ το δάνειο 5.500 ευρώ με κατάθεση στον λογαρισμό του δανειστή.Ερώτηση:Χρειάζεται να γίνει κάποια διαδικασία στη ΔΟΥ για αυτήν την πράξη? Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο?Ευχαριστώ

Παρακαλώ όπως μας ενημερώσετε σχετικά με την διαδικασία έναρξης που ίσχυε στις συγκεκριμένες επιχειρήσεις σχετικά με την ένταξη ή μη αυτών στο VIES, από το φορολογικό έτος 2020 και έπειτα.Πιο συγκεκριμένα, μια τέτοια επιχείρηση προφανώς και δεν μπορούσε να ενταχθεί στο καθεστώς "Παραδόσεις και Παροχή Υπηρεσιών", αλλά τι ισχύε σχετικά με τις "Λήψεις Υπηρεσιών και Αποκτήσεις"; Έχει αλλάξει κάτι μέχρι και σήμερα επί τούτου;Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Η υλοτομία από Ιερά Μονή (ΝΠΔΔ) υπάγεται σε ΦΠΑ και φόρο εισοδήματος?

ΚαλημέραΗ Google Commerce Limited με ΑΦΜ IE9825613N που είναι εγκατεστημένη στην Ιρλανδία, εκδίδει Τιμολόγιο σε εταιρεία εγκατεστημένη στο εσωτερικό της χώρας. Στο Τιμολόγιο αναγράφει και χρεώνει ΦΠΑ 24%, για παράδειγμα καθαρή αξία 100,00 + ΦΠΑ 24% 24,00 = Συνολικά 124,00Θα υποβληθεί ανακεφαλαιωτικός πίνακας;  Αν ΝΑΙ ποια αξία θα καταχωριστεί στους κωδικούς ΦΠΑ του εντύπου Φ2 303 και 365Ο αναγραφόμενος ΦΠΑ εκπίπτει από το φόρο εκροών της Ελληνικής εταιρείας;Με ποιο κριτήριο η Google όταν εκδίδει τιμολόγια στις Ελληνικές επιχειρήσεις, άλλες φορές χρεώνει ΦΠΑ και άλλες όχι

Καλησπέρα,Φυσικό πρόσωπο επιτηδευματίας έχει στην κατοχή του μηχανήματα για τις αναγκες της επιχείρησης του. Τα μηχανήματα αυτά για ενα χρονικό διάστημα θα τα νοικιάσει σε νομικό πρόσωπο. Τι στοιχείο πρέπει να εκδοθεί ; Θα χρεωθεί και ΦΠΑ 24% ; Επίσης το ίδιο φυσικό πρόσωπο επιτηδευματίας θα νοικιάσει ενα τμήμα των ιδιοκτητων κτιριακών εγκαταστάσεων του ( που δεν χρησιμοποιείται απο τον ιδιο)  στο ιδιο νομικό πρόσωπο που ανέφερα και παραπάνω . Θα εκδοθει απόδειξη εσπραξης για το ενοικιο και θα φορολογηθεί με τις γενικές διατάξεις  ( 15% κτλ)  ή θα πρέπει να γίνει εγγραφή στα βιβλία και να φορολογηθει μεσα απο την επιχείρηση του φυσικού προσώπου επιτηδευματία ;

καλησπέρα,εταιρεία στην Ελλάδα (Α)  (εγγεγραμμένη στο σύστημα vies), λαμβάνει παραγγελία από πελάτη της στην Κύπρο (Β) (εγγεγραμμένο στο σύστημα vies) , να προωθήσει σε Ελληνική επιχείρηση (Γ) (εγγεγραμμένη στο σύστημα vies),  τα προϊόντα που αγοράζει η Β για να υποστούν επεξεργασία από τον Γ.Ο Γ αφού ολοκληρώσει την επεξεργασία θα προωθήσει το τελικό προϊόν στον τελικό παραλήπτη Β και θα τιμολογήσει την δική του επεξεργασία ή και ότι άλλο προσθέσει. Ερώτημα:Η εταιρεία Α (που μας ενδιαφέρει) θα τιμολογήσει τον πελάτη της στην Κύπρο (Β) με ΦΠΑ ή χωρίς ως ενδοκοινοτική παράδοση  (σύμφωνα με όσα προβλέπονται στην ΠΟΛ1237/1995)? Στο βιβλίο σας «ΦΠΑ Ανάλυση και ερμηνεία» στο άρθρο 28 θέμα 24θ στην σελίδα 776 , αναφέρεστε στην ανάγκη να εκδοθεί νεότερη οδηγία. Το γεγονός της μη έκδοσης νεότερης απόφασης δημιουργεί πρόβλημα ή όχι.Στην περίπτωση που τιμολογήσει χωρίς ΦΠΑ (ενδοκοινοτική παράδοση) σε ποιες ενέργειες πρέπει να προβεί και ποια έγγραφα να έχει στην διάθεσή της για να μην έχει πρόβλημα σε μελλοντικό έλεγχο, όσον αφορά το ΦΠΑ?Ευχαριστώ πολύ.