Καλημέρα σας,Σε ξενοδοχείο στο οποίο παρέχεται υπηρεσία χρήσης ομπρελοκαθισμάτων στους λουόμενους επί πληρωμή, αλλά η αγορά αναψυκτικών και μη αλκοολούχων ποτών γίνεται χωρίς σερβιτόρο, από το μπαρ υπό μορφή take away και κάποιοι πέλάτες κανουν χρήση των ομπρελοκαθισμάτων επί πληρωμή ενώ άλλοι στην όχι, το φπα των αναψυκτικών και μη αλκοολούχων ποτών για αυτούς που κάθονται στα ομπρελοκαθίσματα θα είναι 13% ή με 24% εφόσον δεν σερβίρονται;
Επιχείρηση η οποία έχει ΚΑΔ υπηρεσίες που παρέχονται από μπαρ ξενοδοχείων και εχει τραπεζοκαθίσματα, αλλά συγχρόνως έχει και ΚΑΔ 93291105 υπηρεσίες μίσθωσης ομπρελών και καθισμάτων παραλίας και σερβίρει στην παραλία στις ξαπλώστρες σε πλαστικά ποτήρια. Ο ΦΠΑ σ αυτή τη δραστηριότητα αλλάζει κ αυτός στο 24%;