Παρακαλω περιμένετε...

φορολογικές ερωτήσεις

νέα ερώτηση Προσθέστε τις ερωτήσεις σας στην κοινότητα του Forin.gr
ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ ΓΙΑΛΕΛΗ

Καλησπέρα σας,Έχω με τον σύζυγό μου 7 χρόνια ένα διαμέρισμα 87τμ το οποίο έχουμε αγοράσει με απαλλαγή πρώτης κατοικίας. Το μεγαλύτερο ποσοστό έχει εκείνος γύρω στα 67τμ και 20τμ εγώ. Τώρα που έχουμε και 2 παιδιά σκεφτόμαστε να πάρουμε άλλο ένα το οποίο όμως θα είναι μικρότερο από το πρώτο. Έχω ακούσει πως αν το διαμέρισμα δε καλύπτει τις στεγαστικές μας ανάγκες δικαιούμαστε απαλλαγής για δεύτερη φορά με την προϋπόθεση ότι θα πληρώσουμε εφ' άπαξ τον φόρο του πρώτου σπιτιού εκτός αν το έχουμε για ...

    ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΑΤΙΑΝΗΣ

    Στην ατομικη μου φορολογικη της χρησεως  2007  οικονομικο ετος 2008 επιδοθηκε μονο ηλεκτρονικα και ανυπογραφη και χωρις να εχει γινει καποιος ελεγχος μεχρι σημερα,  συμπεριελαβε ο λογιστης μου  εκ παραδρομης στον κωδικο 659  εισοδημα του ετους 2006   απο μερισμα αε,  φορολογημενο και απαλλαγμενο απο  φορο.Ερωτηση κρισεως,  στο ποσον που συμπεριεβαλε ο λογιστης μου στον κωδικο 659 μου  επιβληθεικε  εκτακτη εισφορα το 2009  με τον νομο 3758/2009 το  ποσον  δεν το εχω καταβαλει  μεχρι σημερα λογω ...

      ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΣΩΚΑ

      παρακαλώ να με ενημερώσετε εά ν ο εκμεταλλευτής ταξι απαλλάσσεται από τον ΦΠΑ

        ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΤΣΑΒΟΣ

        Καλημέρα, στη νέα περιοδική ΦΠΑ οι ενδοκοινοτικές αγορές παγίων στον 362-"Αγορές & εισαγωγές επενδυτικών αγαθών" ή στον 364-"Ενδοκοινοτικές αποκτήσεις αγαθών" ? Ευχαριστώ

          ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΚΑΡΟΥΝΗΣ

          Σύμφωνα με την παρ.3 του άρθρου 29 ν. 4172/2013, τα κέρδη από αγροτική επιχείρηση, φορολογούνται με συντελεστή 13%. Με την παρ.1 του άρθρου 58 ν.4172/2013, τα κέρδη των νομικών προσώπων φορολογούνται με διπλάσιο συντελεστη. Με την παρ.2 του άρθρου 58 ν.4172/2013,με 13% φορολογούνται τα κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα που αποκτούν οι Αγροτικοί Συνεταιρισμοί και οι ομάδες παραγωγών.Από τα παραπάνω συνεπάγεται, ότι εάν κάποιοι Αγρότες "κανονικού καθεστώτος" θελήσουν να συστήσουν μιά εταιρία ...

            ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΚΑΡΟΥΝΗΣ

            Στην περιοχή μας υπάρχει και λειτουργεί Τοπικός Οργανισμός Άρδευσης, ο οποίος είναι μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα και διοικείται από 5μελές συμβούλιο.Σκοπός του είναι η άρδευση των αγροτεμαχίων των μελών του. Τα μέλη-αγρότες  πληρώνουν κάποιο αντίτιμο χρήσης Αρδευτικού ύδατος, στον Οργανισμό.Ερώτηση:Ο οργανισμός τι παραστατικό θα κόβει, έτσι ώστε το παραστατικό αυτό να  καταχωρείται και να μειώνει τα εξοδα του,(βιβλία) είτε είναι αγρότης του κανονικού είτε του ειδικού καθεστώτος;(Μέχρι στιγμής ο ...

              ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΤΣΑΒΟΣ

              Οτάν στη ΜΥΦ  έχω αποκλίσεις στις αγορές/δαπάνες λόγω ετεροχρονισμένης καταχώρησης θα πρέπει να προβώ στη σχετική διόρθωση? Αν το κάνω αυτό η ΜΥΦ δεν θα συμφωνεί με το ΦΠΑ όπως διατείνονται ότι πρέπει.Άρα οι επιλογές είναι 2. Συμφωνία με τς περιοδικές ΦΠΑ ή συμφωνία με τους προμηθευτές.Ποιο είναι το ορθότερο?

                ΑΝΝΑ ΤΡΙΚΟΥΠΗ

                καλησπερα σχετικα με την απαλλαγη των επιχειρησεων με ακαθαριστα εσοδα κατω των 10000 οσον αφορα τις αποδειξεις της ταμειακής μηχανης θα πρεπει να αναγραφεται η ένδειξη «χωρίς φόρο προστιθέμενης αξίας-απαλλαγή μικρών επιχειρήσεων» .Το ιδιο θα πρεπει να αναγραφεται ( με σφραγιδα ισως) και πανω στο τιμολογιο που κοβει η καθε απαλασσομενη επιχειρηση?

                  ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΟΥΡΤΗΣ

                  μπορούμε σε τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών ελευθερου επαγγελματία να προσθέσουμε μια δεύτερη γραμμή (μετά την γραμμή της αμοιβής) και στην οποία θα αναφέρονται τα τυχόν έξοδα που πραγματοποιήθηκαν για να παρεσχεθεί η υπηρεσία ?Στο τέλος το τιμολόγιο θα έχει δύο γραμμές: πρώτη γραμμή καθαρή αμοιβή, δεύτερη γραμμή έξοδα. Οι δύο γραμμές θα αθροίζονται και στο σύνολο του ΤΠΥ θα έχουμε την καθαρή αμοιβή συν τα έξοδα που πραγματοποιήθηκαν.

                    ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΚΕΧΑΓΙΟΓΛΟΥ

                    Σε περίπτωση  που υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών υπόχρεος ΦΠΑ (κανονικό καθεστός)  γίνει αποδέκτης παραστατικού (εισροή) απο υπόχρεο του ειδικού καθεστότος 39β, πότε θα εκπέσει τον φόρο εισροών? Κατα την ημερομηνία έκδοσης του Παραστατικού ή κατα την ημερομηνία εξόφλησής του?